کاربرد و ویژگی مبل راحتی

مبل راحتی

کاربرد و ویژگی مبل راحتی

کاربرد و ویژگی مبل راحتی : مبلمان راحتی، کلمه‌ای که به طور عادی در میان مردم جا افتاده است. در بین سبد خرید دکوراسیون هر خانوار یکی از گزینه‌های خرید محسوب می‌شود. اما آیا تا کنون در مورد این که مبل راحتی چیست و اینکه یک مبل چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد تا به این اسم نامیده شود فکر کرده‌اید؟ در این مطلب از مجله مبل و دکوراسیون نوژان مبل قصد داریم به این سوالات پاسخ دهیم. با همراه باشید.

نمونه ای از مبلمان راحتی
نمونه ای از مبلمان راحتی
کاربرد و ویژگی مبل راحتی

مبل چیست ؟ مبل راحتی چیست ؟

مبل در لغت به معنی وسیله‌ای برای نشیمن یا کمک کننده برای نشستن بوده. همان طور که در تاریخچه مبل در جهان نیز اشاره شد. واژه‌ای فرانسوی که ریشه در انگلیسی دوانده است. ساختار کلی مبل. چهار پایه‌ای کم ارتفاع است که با پوششی نرم پوشانده می‌شود تا قابل نشستن باشد. با توجه به این تعریف‌ها مشخص می‌شود که منظور از مبل چیست.

مبل راحتی

مبل راحتی نیز برگرفته از همین تعریف و ساختار است و به نوعی تکمیل کننده آن. وسیله‌ای که بیشتر در محیط خانه کاربرد دارد. (جالب است بدانید که مبلمان شهری و بیرونی نیز وجود دارد!) از آن برای نشستن و پذیرایی از میهمان استفاده می‌شود. قدمت مبل‌ها به دوران انسان‌های غارنشین باز می‌گردد. نمونه اولین مبل به شکل امروزی که برای چنین کاری ساخته شده است. مربوط به ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح است. مبل راحتی که از تعاریف فوق و اسمش مشخص است. وسیله‌ای برای نشستن با ویژگی راحت بودن است.

مبل راحتی و کلاسیک

سوالی که پیش می‌آید این است که مگر مبل غیر راحتی نیز وجود دارد؟ نکته این اسم در دسته‌بندی انواع مبل نهفته است. مبل‌ها در دنیا به طور کلی به دو دسته راحتی و کلاسیک دسته بندی می‌شوند. هر چند خود همین دو دسته به تعدا بی‌شماری زیر دسته از نام‌ها و مدل‌های مبل دسته‌بندی می‌شوند. اما در کل نشیمن‌ها یا مبل‌هایی که در فضای اتاق قرار می‌گیرند. از این دو دسته خارج نیستند.

دسته بندی در ایران

البته اشاره به این نکته لازم است که دسته بندی اشاره شده در جهان و به طور کلی بوده و دسته بندی و انواع مبلمان در ایران اندکی متفاوت است. چرا که مبلمان در ایران معمولا به سه دسته راحتی، استیل و کلاسیک یا همان نیمه استیل تقسیم می‌شود.

نمونه ای از مبل مدل کلاسیک
نمونه ای از مبل مدل کلاسیک

تفاوت دسته بندی ها

همان طور که گفتیم، در ایران مبل‌ها به تبعیت از ساختار دسته بندی جهانی مبلمان، دسته بندی خاصی را تشکیلداده اند. این دسته بندی به طور کلی به سه دسته مبل‌های استیل ، کلاسیک و راحتی تقسیم بندی می‌شوند. مبل‌های استیل و کلاسیک که تقریبا هم خانواده‌اند، ولی تفاوت‌هایی با هم دارند. مبل‌های راحتی بر خلاف مبل‌های کلاسیک و خانواده آن، نشیمن‌هایی بسیار نرم، با ارتفاع کم، دسته‌های پهن و بالشتی و از جنس خود مبل دارند. ویژگی مهم آن‌ها ایجاد حس راحتی و نرم بودن پشتی و نشیمن آن‌هاست. که چنین مواردی در مبلمان استیل و کلاسیک به ندرت دیده می‌شود. مبل راحتی در مجموع وسیله‌ای با قابلیت انعطاف برای راحتی افراد است. همین موضوع باعث شده اکثر افراد این مبل را به سایر دسته‌ها ترجیح دهند. مبل راحتی به چند زیر دسته تقسیم می‌شود. که هر یک ویژگی خاصی داشته و برای محیطی معین به کار برده می‌شوند.

کاربرد و ویژگی مبل راحتی

انواع مبل راحتی کدامند؟

کاناپه، لاوسیت (لاوسِت)، فوتُن یا تخت خوابشو. ( فوتُن که از اسامی ژاپنی بر گرفته شده، به معنی رخت خواب است). مبل‌های به شکل اِل L و مبل‌های مدرن و فانتزی، انواع مختلف مبل‌های راحتی هستند.

هر یک از انواع مبل‌های فوق را برای شما مورد بررسی قرار می‌دهیم. و عنوان می‌کنیم که چه محیط‌هایی برای استفاد از این مبل‌ها مناسب است.

کاناپه

کاناپه‌ها که در حالت کلی جزیی از سِت‌های مبلمان هستند. به صورت تکی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. انواع کاناپه‌های دو و سه نفره در فضاهای کوچک. خانه‌های با افراد کم جمعیت یا کم تردد و همچنین در اتاق‌های انتظار مطب‌ها و آموزشگاه‌ها و ادارات کاربرد دارند. کاناپه‌ها محل قرارگیری به خصوصی ندارند. بیشتر در خانه مقابل تلوزیون قرار می‌گیرند. کاناپه‌ها به دلیل داشتن فضای کناری بیشتر مورد علاقه اکثر افراد هستند. راحتیشان آن‌ها را در صدر مبل‌های پر طرفدار قرار می‌دهد.

کاناپه معمولا به صورت تکی نیز در چیدمان منازل استفاده می‌شود
کاناپه معمولا به صورت تکی نیز در چیدمان منازل استفاده می‌شود

لاوسیت (لاوست)

مبل‌های دو نفره که در لغت به معنی دوست داشته شدنی ترجمه می‌شوند. ولی در اصطلاح به مبل‌های دو نفره و جمع و جور که فضای بسیار کمی در محیط اشغال می کنند. و چون باعث نزدیکی افراد هنگام نشستن به یکدیگر می‌شوند. به آن ها محل نشستن با عشق یا همان لاوست (Loveseat) اسم گذارده‌اند. لاوست‌ها در دکوراسیون مدرن به خوبی جای خود را باز کرده‌اند. اما هنوز در کشورمان شناخته شده و مرسوم نیستند. هر چند افراد آن‌ها را به عنوان مبل خریداری کرده و در چیدمان خود قرار می‌دهند. اما از علت ساختار و کارایی آن تا حدودی بی خبر هستند. محل قرارگیری این مبل معمولا روبروی تلویزیون است. تا زوج‌های جوان لحظات رومانتیکی در کنار یکدیگر سپری کنند. در تصاویر زیر دو نمونه از این مبل‌ها را مشاهده می‌کنید.

مدل لاوست 2 نفره
مدل لاوست ۲ نفره

مدل لاوست بدون پشتی
مدل لاوست بدون پشتی
        کاربرد و ویژگی مبل راحتی

فوتون یا مبل‌های راحتی تخت خوابشو

این نوع مبل‌ها که برای افراد مجرد یا خانه‌های دانشجویی و حتی اتاق‌های استراحت یا رِست ادارات بهترین گزینه محسوب می‌شوند. در سال‌های اخیر از استقبال خوبی در بین ایرانیان برخوردار بوده‌اند. مبل‌های راحتی که در حالت عادی یک کاناپه راحت و لذت بخش هستند. حتی اثری از تخت خواب در آن‌ها دیده نمی‌شود. با چند حرکت ساده به نرم‌ترین و راحت‌ترین وسیله برای خواب تبدیل می‌شوند. این مبل‌ها که از لحاظ دسته‌بندی در قسمت اکونومی یا اقتصادی جای می‌گیرند. با کم کردن هزینه‌های خانوارهای تک نفره، علاوه بر کارایی و کاربردی بودن، فضای بسیار کمی را نیز اشغال می‌کنند.

مبل تخت خوابشو
مبل تخت خوابشو

مبل راحتی L شکل

مبل‌های راحتی به شکل اِل انگلیسی (L Shape) در چند سال اخیر رشد چشمگیری داشته‌اند. چه در زمینه تولید و چه تقاضای عمومی. علت این امر نیز به تغییر سلیقه افراد و حرکت به سمت سبک‌های مدرن بر می‌گردد. مبل‌های ال با توجه به ساختارشان نیاز به فضای نسبتا کافی داشته و برای خودنمایی در خانه باید در محل مناسب خود قرار بگیرند. در چیدمان مبل ال شکل، محل صحیح این مدل مبل راحتی در کنج اتاق نشیمن و یا در زوایای اتاق است. و محل‌هایی که شکل الِ این مبل به درستی ساختار خانه قرار بگیرد.

تغییر پذیری مبل ال

مبل ال بخاطر شکل مخصوص به خود امکان تغییر پذیری بالایی دارد. در بعضی از مدل‌های دیگر این مبل، امکان تخت خوابشو بودن نیز وجود دارد. هم چنین برای مواقع مورد نیاز امکان برداشتن قسمت ال نیز وجود دارد. که همین موضوع باعث فروش بیشتر این مبل‌ها شده است.

مبل ال
مبل ال

مبل راحتی مدرن و فانتزی

مبل‌هایی با چهره‌های خاص و رنگ‌بندی‌های عجیب. در راحتی این مبل‌ها نباید شک کرد، اما قسمتی که افراد را از خرید آن منصرف می‌کند. چهره عجیبی است که به چیدمان و دکوراسیون خانه می‌بخشند. البته توجه کنید که این عجیب بودن ممکن به معنی زیبا نبودن چیدمان نبوده و امری کاملا سلیقه‌ای است. نیشمن‌های بلند و پف کرده، رنگ بندی‌های عجیب و همین طور ظاهر ساختار شکنانه‌ای که هنوز عموم مردم با آن به خوبی ارتباط برقرار نکرده‌اند. از ویژگی های مبل راحتی مدرن و فانتزی محسوب می‌شود. این طور می‌توان گفت که این نوع مبل‌ها تازه اول راهی هستند که سبک مبل‌های ال در چیدمان خانه‌ها طی کرده و هم اکنون جزئی از چیدمان و دکوراسیون بسیاری از خانه‌ها هستند.

مبل فانتزی
مبل فانتزی

مبل فانتزی

با این اوصاف اگر قصد اضافه کردن مبل‌های فانتزی و مدرن به دکوراسیون خانه خود را دارید. بهتر است قبل از آن هماهنگی لازم برای قرار دادن آن‌ها در فضای خانه را نیز به وجود بیاورید. از دکوراتیوهای خاص و پرده‌های ست استفاده کرده و فرش‌های فانتزی را به اتاق نشیمن خود اضافه کنید. با این اتفاقات عجیب بودن این مبل‌ها کمتر توی چشم میهمانان جلوه کرده و موزون بودن فضا را به مخاطب اعلام می‌کند.

اندازه استاندارد مبلمان راحتی

اندازه‌های استاندارد این مبل‌ها بر اساس استانداردهای منطقه‌ای متفاوت بوده و با توجه به میانگین قدی افراد و همین طور نوع محیط کاربری مبل تهیه و تعبیه می‌شود. اما در حالت استاندارد قسمت نشیمن مبل راحتی دارای اندازه‌های زیر می‌باشد:

هر بخش از بالشت نشیمنِ یک کاناپه سه نفری طول و عرض ۷۰ سانتی متری دارد که ارتفاع بالشت نیز بین ۲۰ الی ۳۵ سانتی متر متغیر است. اندازه دسته‌ها بر اساس نوع مبل متغیر است. اما در کل عددی بین ۱۵ الی ۳۵ سانتی متر می‌باشد.

نشیمن مبل راحتی

در مبل‌های راحتی بالشت‌های نشیمن به دو صورت پیوسته و جدا برای مبل ساخته می‌شوند. از مزایای نشیمن پیوسته می‌توان به استحکام و ثبات بخش زیرین و عدم تحرک و همچنین دفرمه نشدن آن اشاره کرد. اما در مبل راحتی با نشیمن جدا شونده این موارد وجود ندارد. ولی در عوض امکان تعویض فوم قسمت نشیمن که پس از مدتی حالت اصلی خود را از دست می‌دهد وجود دارد. ویژگی دیگر نشیمن جدا شونده امکان شستشوی این بخش است که با خارج کردن رویه این امکان میسر می‌گردد..

کاناپه راحتی
کاناپه راحتی

جایگاه مبل راحتی

مبل راحتی که بیشتر مورد توجه چیدمان جوان‌ها بوده و سبک زندگی مدرن را به نمایش می‌گذارد. در کنار خود راحتی و احساس آرامش را نیز به ارمغان می‌آورد. اما هستند بسیاری از خانواده‌ها که علاوه بر مبل‌های کلاسیک و یا استیل به دلیل اینکه فضای خانه این اجازه را به آن‌ها می‌هد. از مبل‌های راحتی برای اتاق نشیمن یا فضای استراحت خانه بهره می‌برند. همچنین موضوعی که باعث شده این مبل‌ها در صدر انتخاب خانوارها قرار گیرد. هزینه تهیه و حتی تعمیر آن هاست. به طوری که خرید و فروش مبل‌های کارکرده و دست دوم راحتی نیز امری طبیعی بوده و بدین صورت بخشی از هزینه خرید دوباره به سبد خانوار باز می‌گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *