چوب درخت توت

چوب درخت توت

درخت توت:

چوب درخت توت گونه ای از گیاهان گلدار است . گل توت morus citrifolia   از خانواده moraceae  و دارای انواع مختلفی از گونه ها  از جمله توت سفید توت فرنگی، توت آفریقایی، توت زرد یا آسیایی، توت چینی و توت قرمز که  دارای درختان  زیادی به صورت بومی مخصوصا در منطقه شمال شرقی آمریکاست  می باشد.

نیمکت ساخته شده از چوب اسلب درخت توت

چوب درخت توت

این درختان در بسیاری از مناطق معتدل جهان به صورت وحشی و سطح زیر کشت رشد می کنند. درخت توت در بیش از ۲۰۰ گونه طبقه بندی می شود. اندازه قد تنه این درخت ۱۰-۱۵ متر (قطر تنه ۳۰-۵۰ سانت و در نمونه های قدیمی تا یک هم دیده می شود ). وزن خشک ۶۹۰ کیلوگرم در متر مکعب (۴۳ پوند در ۳ فوت). سختی ژانکا آن ۷۴۷۰ نیوتن متر(۱۶۸۰پوند) است.

دانه درخت

دانه درختان توت بافتی یکنواخت و متوسط دارند که دارای درخشش هستند.درخت توت دارای گونه های متعدد و شناخته شده ای است که دارای میوه خوراکی هستند مانند توت سفید، توت قرمز و… . برگ های درخت توت به ویژه توت سفید از نظر اکولوژیکی بسیار مهم اند. به عنوان منبع اصلی مواد غذایی کرم ابریشم برای تولید ابریشم مورد استفاده قرار می گیرند. که ده ها گونه مختلف از این نوع وجود دارد.

چوب درخت توت

مهمترین ویژگی

مهم ترین ویژگی درخت توت داشتن میوه ای خوشمزه است. این درختان زیبا به راحتی صعود می کنند. معروف ترین درخت توت، توت سفید، سیاه و قرمز است. توت ها در جوانی به سرعت رشد می کنند و می توانند تا ۲۴ متر ارتفاع داشته باشند و برگ های آن به صورت ساده و متناوب رشد می کنند.

میوه

میوه ی درخت توت هنگام رسیدن از صورتی به قرمز و سپس بنفش تیره یا سیاه تبدیل می شود و در هنگام رسیدن کامل عطرو طعم شیرینی دارد. درخت توت به دلیل تولید گرده زیاد ممکن است برای افرادی که آلرژی به گرده دارند خطرناک باشد. با رسیدن میوه توت در بافت و رنگ آن تغییر ایجاد می شود.

چوب

ما معمولا توت را به عنوان میوه و برگ آن را برای کرم ابریشم و خود درخت را به دلیل زیبایی  و زینتی بودن مورد استفاده قرار می دهیم. اما با توجه به تحقیقاتی که انجام شده است قرن ها است که چوب توت بسیار مورد توجه کابینت سازان، سازندگان کاسه و اشیاء کاربردی و تزیینی قرار گرفته است. چوب توت سخت است و چگالی متوسطی دارد. رنگ چوب درخت توت قهوه ای طلایی است که با افزایش سن رنگ آن به قهوه ای مایل به قرمز تیره تغییر می یابد. رنگ چوب با قرار گرفتن در معرض نور خورشید نیز به قهوه ای متمایل می شود.

این چوب دارای تخلخل است و منافذ کوچک و بزرگ دارد. چوب توت مقاومت بسیار بالایی در برابر پوسیدگی و حشرات دارد. همینطور در مقابل هوازدگی بسیار مقاوم است. چوب توت نسبتا نرم، سبک و متراکم است .

ویژگی

یکی از ویژگی های چوب توت رنگ غیرمعمول آن است و مانند میوه های آن می تواند دو رنگ باشد. چوب خام توت دارای رنگی زرد است. چوب توت به خوبی به ابزارهای دستی و ماشین ها پاسخ می دهد و قابلیت چسبندگی خوبی دارد.

نمی توان از نوع بو برای تشخیص چوب توت استفاده کرد زیرا این چوب بوی مشخص و خاصی ندارد. از نظر سمی بودن و خطرات بهداشتی و سلامتی هیچگونه مشکلی برای انسان به وجود نمی آورد.

کاسه چوبی تراشیده شده از چوب توت

پراکندگی

درختان توت به دلیل پراکنده بودن و کوچک بودن محدوده ی رشدشان در صورت برداشت به ندرت از چوب آن برای تجارت استفاده می شود. در قطعات کوچک به صورت محلی در محدوده طبیعی درخت  در دسترس هستند همین موضوع سبب قیمت گذاری بالا روی این چوب می شود.

کاربرد

بیشترین کاربردی که این چوب دارد برای حصار، ساخت مبلمان، لوازم کشاورزی  و اشیاء چرخنده، برای پخت و پز و هیزم نیز بسیار مناسب است. کاربرد دیگری که در قسمت هایی از اروپا دارد. استفاده از این چوب برای ساخت بشکه های چوبی نیز کاربرد دارد . پس از هرس و برش درخت می توان از شاخه های آن برای تهیه سبد استفاده کرد، ساخت کاسه هایی با سایز بزرگ و متوسط.

بافت

این چوب دارای بافت سختی است و نسبت به سایر مواد چوبی که ما استفاده می کنیم یکنواخت تر است. کتاب مقدس از این چوب به عنوان چوبی که پوسیده نمی شود نام برده است. چوب توت در لایه های بیرون رنگی زرد دارند و لایه های داخلی آن دارای رنگ قهوه ای طلایی است.

چوب درختان توت جزیره ایزو ژاپن که قدمت ۱۰۰۰ ساله دارند معروف هستند. این جزایر در جزایر آتشفشانی قرار دارند. چوب توت را می توان با چوب گیلاس سیاه اشتباه گرفت.

گالری تصاویر چوب توت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *