میز ناهار خوری استاندارد

ابعاد استاندارد میز ناهار خوری

میز ناهار خوری استاندارد

میز ناهار خوری استاندارد

میز ناهار خوری استاندارد : انتخاب درست ابعاد میز ناهار خوری و ایجاد یک تعادل بصری مناسب. یکی از ظریف ترین تکنیک های طراحی دکوراسیون داخلی خانه محسوب می شود. به خاطر اهمیت بارز این موضوع در ایجاد یک فضای کاربردی و مناسب و دکوراسیونی چشم نواز در خانه. نوژان مبل قصد دارد در این مطلب در مورد موضوعاتی از قبیل اینکه ابعاد استاندارد انواع میز های ناهار خوری کدامند؟ مهمترین عوامل در تعیین سایز میز ناهار خوری چیست؟ چگونه می توانیم بدون کمک یک دیزاینر حرفه ای سایز مناسبی از میز ناهار خوری را انتخاب و یک تعادل بصری زیبا در خانه ایجاد کنیم. پس برای رسیدن به یک چیدمان حرفه ای و مناسب در فضا های مختلف با انواع متراژ ها با ما همراه باشید.

عوامل موثر در تعیین ابعاد میز ناهار خوری کدامند؟

عوامل متعددی هستند که می توانند به شما کمک کنند. تا به راحتی سایز مناسبی از میز ناهار خوری برای خانه خود پیدا کنید.

اول اینکه محدوده شما برای قرار دادن میز ناهار خوری در خانه چقدر است؟

چند نفر قرار است دور این میز بنشینند؟

آیا شما شامل شرایط ویژه ای مانند حضور یک مهمان همیشگی در خانه هستید؟

چه شکلی از میز ناهار خوری را می پسندید؟

جواب دادن به هر یک از این پرسش ها شما را یک گام، به انتخاب صحیح و بجا نزدیک تر می کند. اما علاوه بر تمامی این موارد شما باید فضای لازم و کافی برای عبور افراد در اطراف میز باشید. همچنین ایجاد تناسب بین اندازه میز و اتاق ناهار خوری که از مهمترین عوامل در ایجاد تعادل بصری است، را هم لحاظ کنید.

ابعاد استاندارد انواع میز های ناهار خوری

در ادامه با ابعاد استاندارد انواع مختلف میز ناهارخوری آشنا خواهید شد. درخصوص فضای مناسب هر نوع میز ناهارخوری مطالبی را خواهیم گفت.

۱٫ ابعاد استاندارد میز ناهار خوری گرد

میزهای گرد توانایی بالایی در ایجاد فضاهای صمیمی و دلپذیر دارند. هنگامی که شما اطراف یک میز گرد نشسته اید به راحتی می توانید بدون چرخاندن گردن با هر کسی که دور میز نشسته است صحبت کنید. اما اگر قرار است این میز برای صندلی به تعداد زیاد تهیه شود ممکن است بهترین شکل نباشد. زیرا با آنکه دیدن همه افراد به راحتی میسر است اما حتماً افرادی که نسبت به هم در گستردگی میز قرار گرفته اند برای ادامه گفتگو مجبور به فریاد زدن خواهند شد. همچنین دسترسی به غذا و مخلفاتی که در مرکز این میزها قرار می گیرد، دشوار است. به همین خاطر ساخت سایز های بزرگ ( برای تعداد ۸ نفر به بالا) از میزهای گرد چندان متدوال نیست.

قطر میز گرد برای ۲ نفر       ۹۰ سانتی متر

قطر میز گرد برای ۴ نفر        ۱۰۰ سانتی متر

قطر میز گرد برای ۶ نفر        ۱۲۰ سانتی متر

قطر میز گرد برای ۸ نفره      ۱۴۲ سانتی متر

۲٫ ابعاد استاندارد میز ناهار خوری مربع

یک میز ناهار خوری مربع دارای مزایا و معایبی شبیه به یک میز گرد است. شما می توانید از یک میز ناهار خوری مربع برای ایجاد فضاهای گرم و دوستانه بهره بگیرید. اما اگر قصد دارید بیش از ۴ صندلی برای میز خود بگذارید. بهتر است به جای یک میز مربع یک میز ناهار خوری مستطیل شکل را انتخاب کنید. همچنین میزهای مربعی شکل انتخاب مناسبی برای اتاق های ناهار خوری کوچک نیستند. مگر اینکه برای صرفه جویی در فضا یکی از اضلاع آن را به دیوار بچسبانید.

ابعاد میز ناهار خوری مربع ۲ نفره       ۷۵ * ۷۵ سانتی متر

ابعاد میز ناهار خوری مربع ۴ نفره      ۹۶ * ۹۶ سانتی متر

ابعاد میز ناهار خوری مربع ۶ نفره      ۱۵۰ * ۱۵۰ سانتی متر

ابعاد میز ناهار خوری مربع ۸ نفره     ۱۸۰ * ۱۸۰ سانتی متر

۳٫ ابعاد استاندارد میز ناهار خوری مستطیل ( بیضی )

یک میز مستطیلی، رایج ترین انتخاب در بین تمام اشکال مختلف میز ناهار خوری است. این میز ها با آنکه منطقه کمی را اشغال می کنند. بیشترین فضا را در اختیار شما می گذارند. و مهم تر از آن یک محیط راحت برای دسترسی به همه چیز را ایجاد می کنند. همچنین برخی از میزهای مستطیلی با قابلیت تبدیل شوندگی، امکان انعطاف پذیری تغییر طول را فراهم می کنند. یک میز مستطیلی باریک ممکن است مناسب ترین انتخاب برای یک اتاق ناهار خوری طولانی و باریک باشد.

ابعاد میز ناهار خوری مستطیل ۲ نفره       ۱۱۰ * ۷۵ سانتی متر

ابعاد میز ناهار خوری مستطیل ۴ نفره       ۱۵۰ * ۷۵ سانتی متر

ابعاد میز ناهار خوری مستطیلی ۶ نفره     ۹۰ * ۱۵۰ سانتی متر

ابعاد میز ناهار خوری مستطیلی ۸ نفره     ۹۰ * ۱۸۰ سانتی متر

ابعاد میز ناهار خوری مستطیلی ۱۰ نفره   ۱۲۰ * ۲۴۳ سانتی متر

ابعاد میز ناهار خوری مستطیلی ۱۲ نفره   ۱۲۰ * ۳۳۵ سانتی متر

۴٫ ارتفاع استاندار میز ناهار خوری

در حالی که صفحات روی میز ناهار خوری می توانند اندازه و اشکال مختلفی داشته باشند. ارتفاع استاندارد میز ناهار خوری ها کاملاً یکسان است. این ارتفاع باید به اندازه کافی بالا باشد. تا فضای کافی برای کسانی که عادت دارند حین غذا خوردن یا صحبت کردن زانوهای خود را روی هم انداخته یا جمع کنند، وجود داشته باشد. از طرفی نباید آنقدر بالا باشد که فرد حین غذا خوردن احساس خفگی کند. به همین علت ارتفاع استاندارد میز ناهار خوری بین ۷۱ تا ۷۶ سانتی متر است و این اندازه با ارتفاع استاندار صندلی ها که بین ۴۶ تا ۵۸ سانتی متر است کاملاً هماهنگ می باشد.

نکته : توجه داشته باشید که صندلی بار به هیچ وجه یک صندلی مناسب برای میز ناهار خوری نمی باشد.

مقایسه سایز میز ناهار خوری با ابعاد فرش

اگر به دنبال این هستید که سایز میز ناهار خوری شما با اندازه فرشی که در زیر آن پهن شده است. مطابقت داشته باشد. لازم است مطمئن شوید که فرش حداقل ۶۰ سانتی متر طولانی تر از اندازه میز ناهار خوری است. که در هر طرف آن صندلی وجود دارد.

اما اگر فرش شما خیلی بزرگ تر از میز ناهار خوری تان است. برای ایجاد تعادل بصری باید قسمت اعظمی از این بزرگی را در فضای مشرف بین میز و دیوار قرار دهید.

ایجاد تناسب بین سایز میز ناهار خوری و محل قرار گیری آن

اگر جزء کسانی هستید که می خواهند دکوراسیون داخلی خانه خود را مانند یک دیزاینر حرفه ای بچینند. باید این قسمت را با دقت بیشتری بخوانید. همان طور که پیش تر از این هم اشاره شد. ایجاد تعادل بصری یکی از اصلی ترین نکات برای چیدمان خانه محسوب می شود.

میز ناهار خوری به عنوان یک عنصر کاربردی و تزئینی به طور نامحسوس تأثیر زیادی روی دیزاین خانه می گذارد. بنابراین برای انتخاب درست آن باید کمی حساس تر باشید. در این قسمت قصد داریم رازهای تناسب بین متراژ خانه و سایز میز ناهار خوری را عنوان کنیم.

بهترین طرح و سایز میز ناهار خوری برای خانه های کوچک

معمولاً در این خانه ها، میز ناهار خوری در آشپزخانه و یا نزدیک به آن قرار می گیرد. با توجه به جایگاه قرار گیری میز در خانه بهتر است شما از میز دو نفره یا چهار نفره یا صندلی کانتر برای اُپن آشپزخانه استفاده کنید. تا آشپزخانه ی شما جای مناسب برای رفت و آمد داشته باشد. البته استفاده از میز ناهار خوری تاشو برای چنین خانه هایی یک ایده ی بکر و بسیار مناسب است. این میز ها در صورت نیاز به سایز بزرگ تری از میز به راحتی قابل باز شدن هستند. زمانی که شما به آن نیاز ندارید. می توانید قسمت های اضافه شده را تا داده و فضای خالی بیشتری را در خانه ایجاد کنید.

میز ناهار خوری مناسب خانه های متوسط

اگر خانه ای با متراژ متوسط دارید. امکان مانور بیشتری در خرید میز ناهار خوری و انتخاب سایز و طرح آن برای شما مهیاست. غالب قرار گیری میز ناهار خوری در چنین خانه هایی گوشه ای از سالن یا در اتاق ناهار خوری می باشد. بنابراین بهتر است ابعاد میز ناهار خوری را طوری انتخاب کنید. که چشم انداز زیبایی را برای دکور این قسمت فراهم کند. در چنین مواقعی اگر تعداد افراد حاضر در خانه، ۲ یا ۴ نفر است. این تعداد را مد نظر قرار نداده و استفاده از میز ناهار خوری ۶ یا ۸ نفره را امتحان کنید. چنانچه خانواده ی شلوغی هستید و یا اینکه رفت و آمد مهمان در خانه شما زیاد است. میز ناهار خوری ۱۲ نفره یا میز ناهار خوری تاشو می تواند بهترین گزینه برای چنین فضا و چنین موقعیتی باشد.

میز ناهار خوری برای خانه های بزرگ و ویلایی

خانه های بزرگ قاعده ای جدا دارند. در این خانه ها باید همه چیز بزرگ و خاص باشد. تا بتوانند نمای خود را در کل دکوراسیون عرضه کند. بزرگ ترین اشتباه هنگام انتخاب سایز میز ناهار خوری برای چنین خانه هایی توجه به تعداد نفرات است. زیرا امروز جمعیت اکثر خانواده از ۴ یا ۵ نفر پیشروی نمی کند. حال آنکه قرار دادن یک میز ۴ نفره یا کوچک تر از آن در متراژهای بزرگ هیچ نمایی نداشته و حتی ممکن است جلوه کلی دکوراسیون داخلی خانه را از بین برده یا یک تأثیر منفی بر روی آن داشته باشد.

برای متراژهای بالا دو گزینه بهترین هستند. قرار دادن یک میز ۸ یا ۱۲ نفره و حتی بزرگ تر از آن ( ۲۴ یا ۲۸ نفره ) در اتاق ناهار خوری یا گوشه ای مناسبی از پذیرایی. و گذاشتن یک میز ۴ یا ۶ نفره در آشپزخانه برای استفاده های روزمره و مکرر. می توانید قرار دادن یک میز ۸ یا ۱۲ نفره یا بزرگ تر از آن را نیز به تنهایی در فضای مناسبی از خانه امتحان کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *