معرفی چوب درخت بلوط

چوب بلوط

معرفی چوب درخت بلوط

معرفی چوب درخت بلوط : چوب بلوط یکی از محبوب‌ترین چوب‌های مورداستفاده در نجاری و صنعت چوب ایران است. آیا تا به حال فکر کرده‌اید که چرا بلوط یکی از جذاب‌ترین و محکم‌ترین چوب‌های موجود محسوب می‌شود؟ یا چرا محبوب‌ترین انتخاب چوب مورداستفاده در کف پوش ساختمان و مبلمان و لوازم چوبی توسط اکثر اساتید نجاری است؟

این واقعیت که سازه‌های چوبی ساخته شده توسط چوب بلوط مانند یک سازه فولادی هستند. حاوی چندین طیف رنگ غنی و شگفت انگیز است را نمی‌توان انکار کرد. این خصوصیات بلوط را به یک چوب دوست داشتنی در بین نجار ها و صنعتگران تبدیل کرده است.

محبوبیت درخت بلوط

چنین محبوبیتی بیشتر ازآنجا نشات می‌گیرد که بلوط قرن‌ها سمبل ملی بقا، استقامت و قدرت بوده است. درخت بلوط نیز توسط چندین کشور مانند آلمان، آمریکا، فرانسه، رومانی، صربستان به‌عنوان درخت ملی انتخاب‌شده است. جالب‌تر از همه این است که ترجمه‌ی نام لاتین آن به معنی “قدرت” است.

چوب بلوط هم‌چنین به دلیل الگو و رگه های بسیار خاص، به‌آسانی قابل تشخیص است. این چوب در چندین رنگ موجود است. به همین دلیل می‌تواند رگه‌های شگفت انگیز و متفاوتی را به خود بگیرد. اما از همه مهم‌تر، دلیل این‌که شما اغلب شاهد چنین تعداد زیادی از انواع چوب بلوط هستید، این است که فقط یک نوع درخت بلوط وجود ندارد. در حقیقت، تحقیقات نشان می‌دهد که بیش از ۶۰ گونه بلوط وجود دارد که فقط در ایالات متحده رشد می‌کنند.

معرفی چوب درخت بلوط

گونه‌های اصلی چوب درخت بلوط

در حال حاضر تنوع بسیار زیادی از بلوط وجود دارد. به همین دلیل در حال حاضر دو گونه یا گروه عمده محبوب بلوط وجود دارد. که هر یک شامل دسته‌ بندی‌ها و زیرمجموعه‌های بیشتری می‌شوند.

۱. چوب بلوط قرمز

بلوط قرمز که در لاتین نیز quercus Rubra خوانده می‌شود. یکی از رایج‌ترین گونه‌های بلوط است. این گیاه عمدتاً در آمریکای شمالی رشد می‌کند و ظاهری بسیار زیبا با بافت درشت دارد. این چوب به‌خصوص برای ساخت قفسه، مبلمان و سایر وسایل مشابه در منزل مناسب است.

چگالی بلوط قرمز ۱۲۶۰ است. بلوط قرمز، رنگ صورتی مایل به قرمز دارد. درختان بلوط قرمز دارای برگ‌های پهن و پرپشت هستند. این درختان در هر دو محیط شهری و جنگلی بسیار پایدار هستند. زیرا توانایی مقاومت در برابر آلاینده‌های شهری را بسیار بهتر از درختان دیگر دارند.

انواع چوب بلوط وجود دارد که زیر مجموعه‌ی گونه‌های بلوط قرمز قرار می‌گیرد.

این چوب‌ها عبارت‌اند از:

بلوط سیاه (Quercus velutina)

بلوط سیاه کالیفرنیا (Quercus kelloggii)

بلوط پوست گیلاسی Quercus pagoda

 بلوط اسکارلت (Quercus coccinea)

 بلوط سرخ جنوبی (Quercus falcata)

پین بلوط (Quercus palustris)

بلوط ویلو (Quercus phellos)

۲. چوب بلوط سفید

درست مثل بلوط قرمز، بلوط سفید نیز در آمریکای شمالی به‌وفور یافت می‌شود و ظاهری صاف و بافت درشت دارد. بلوط سفید در بین نجاران و معماران برای کف پوش و ساخت‌وساز لوازم چوبی بسیار محبوب است. در مقایسه با بلوط قرمز، بلوط سفید دارای بافت‌های بلندتر است و امکان نفوذ آب در این چوب نسبتاً کمتر است.

بااین‌حال در گونه‌های وحشی، درختان بلوط سفید دارای برگ‌های درشت‌تر و با سطحی گرد وجود دارند. که همین شرایط به ایجاد سایه‌ کمک می‌کند. چگالی چوب بلوط سفید ۱۳۶۰ (کمی سخت‌تر از بلوط قرمز) است. انواع چوب بلوط که در زیر گروه بلوط سفید قرار دارد شامل موارد زیر است:

شاه بلوط (Quercus prinus)

 انگلیسی بلوط (Quercus robur)

بلوط خاردار (Quercus macrocarpa)

بلوط سسیل (Quercus petraea)

شاه بلوط باتلاق Quercus michauxii

بلوط سفید باتلاق (Quercus bicolor)

محبوب‌ترین گونه‌های چوب درخت بلوط

بلوط در انواع و طیف رنگ مختلف وجود دارد. که ‌این اختلاف رنگ نه‌تنها به گونه‌های اصلی بلوط بلکه به شرایط رشد هر درخت بستگی دارد. اگر می‌خواهید انواع مختلف چوب بلوط را فقط با نگاه کردن به رنگ حدس بزنید، این کار کاملاً غیرممکن است زیرا بسیاری از انواع چوب بلوط می‌توانند کاملاً مشابه هم باشند و به همین دلیل تشخیص آن دشوار است. شاید بهترین و ساده‌ترین راه برای انجام این کار، یادگیری انواع مختلف بلوط و ویژگی‌های آن‌ها باشد.

۱. چوب بلوط سیاه

چوب بلوط سیاه که از آن به‌عنوان بلوط شرقی نیز یاد می‌شود، در منطقه آمریکای شمالی یافت می‌شود. بلوط سیاه دارای رنگ قهوه‌ای روشن تا متوسط است. این چوب بعضی اوقات می‌توانند با کمی تغییر در رنگ همراه باشند. این گیاه نسبتاً دارای بافت درشت و دارای منافذ متوسط و بزرگ است. این‌گونه از بلوط بوی عجیبی دارد و از آن برای ساخت لوازم چوبی داخل ساختمان استفاده می‌شود. برخی از رایج‌ترین کاربردهای بلوط سیاه شامل کف پوش، روکش، مبلمان است.

۲. چوب بلوط پوست گیلاسی آمریکا

این نوع چوب بلوط معمولاً در شرق ایالات متحده و در رنگ‌های قهوه‌ای مایل به قرمز دیده می‌شود. بااین‌حال، می‌توانید از آن انتظار رنگ‌ها و طیف‌های متنوع داشته باشید. این گیاه از منافذی با اندازه متوسط و بزرگ و بافت کمی درشت تشکیل شده است. این نوع بلوط دارای مقاومت بسیار کمی در برابر پوسیدگی است. اما به‌عنوان یکی از با کیفیت‌ترین و قوی‌ترین بلوط‌ها در گروه بلوط قرمز شناخته می‌شود. کاربردهای معمولی این نوع چوب بلوط شامل کف پوش، مبلمان و کابینت است.

۳. بلوط آمریکایی سیاه کالیفرنیا

از این نوع چوب بلوط به بلوط کلوگ نیز یاد می‌شود. به‌طور معمول در مناطق غربی ایالات متحده به‌وفور فراوان یافت می‌شود. بلوط سیاه کالیفرنیا معمولاً به رنگ قرمز مایل به قهوه‌ای و با تغییرات جزئی در طیف رنگی‌اش ظاهر می‌شود. هنگامی‌که صحبت از بافت و بافت چوب می‌شود، چوب سیاه کالیفرنیا حاوی منافذ متوسط تا بزرگ است و بافت درشت دارد.

ازنظر مقاومت در برابر پوسیدگی، این نوع بلوط بین بازه‌ی کمی بادوام و غیر بادوام در نظر گرفته می‌شود. بااین‌حال، ثابت‌شده است که برای نجاران، چوبی فوق‌العاده با ارزش است. به همین دلیل باعث محبوبیت زیادی در کابینت و مبل سازان شده است.

۴. چوب بلوط ویلو آمریکایی

درخت بلوط ویلو گونه‌ای از آمریکای شمالی است که زیرمجموعه به گروه بلوط قرمز است. بومی کشورهای شرقی و مرکزی ایالات متحده محسوب می‌شود. همان‌طور که از این نام پیداست ویژگی برجسته این درخت برگ‌های بید مانند آن است. این گیاه از شاخ و برگ‌های نیزه شکل تشکیل شده است. که در طول بهار به رنگ سبز روشن ظاهر می‌شود و در تابستان به رنگ سبز تیره تغییر می‌کند و در فصل پاییز به برگ‌هایی با طیف رنگی قرمز، زرد و نارنجی تبدیل می‌شود.

چوب بلوط ویلو، از منافذ ریز تشکیل شده است. بلوط ویلو درجه اول برای تولید خمیر و کاغذ استفاده می‌شود. یک واقعیت جالب‌توجه در مورد بلوط ویلو این است که دارای خواص دارویی زیادی است و به‌عنوان ضد درد استفاده می‌شود. جوشانده‌ی تراشه چوب بلوط یا چوب ویلو نیز ثابت‌شده است که برای اسهال مزمن و خونریزی بسیار مفید است.

۵. چوب پین بلوط یا بلوط اسپانیایی

پین بلوط با نام بلوط اسپانیایی نیز شناخته می‌شود. بومی ایالات شرقی ایالات متحده است و به دلیل رشد نسبتاً سریع، سهولت در پیوند و تحمل آلودگی یکی از رایج‌ترین بلوط‌ها است. پین بلوط شکل و ظاهر کاملاً مشخصی دارد که در بین سایر چوب‌های سخت بسیار بی‌نظیر است.

برگ درخت بلوط اسپانیایی از نوع پهن برگ و پرپشت هستند. نام ((پین بلوط)) درجه اول به این دلیل است که حاوی شاخه‌های ریز و باریک و کاملاً متمایز در تنه پایین است. که به آن‌ها ((پین)) گفته می‌شود. چوب بلوط صورتی به‌طور معمول به‌عنوان بلوط قرمز فروخته می‌شود. بااین‌وجود در مقایسه با انواع دیگر بلوط کمی ضعیف‌تر و پایین‌تر شناخته می‌شود. شاید به این دلیل که دارای گره‌های کوچک زیادی است که در اثر رشد شاخه‌های زیر به وجود می‌آید. پین بلوط چوب سخت و سنگین است به همین دلیل برخی از کاربردهای معمولی آن شامل استفاده به‌عنوان هیزم و ساخت‌ و سازهای عمومی است.

معرفی چوب درخت بلوط

۶. بلوط خاردار

این نوع چوب بلوط متعلق به گونه‌های بلوط سفید است و بین شرق و میانه غربی ایالات متحده و هم‌چنین جنوب مرکزی کانادا رایج است. بلوط خاردار یکی از بزرگ‌ترین انواع بلوط است که قطر تنه آن تا ۳۰۰ سانتی متر هم می‌رسد.

این نوع از بلوط یکی از با کیفیت‌ترین انواع چوب بلوط است که در گروه بلوط سفید قرار دارد و هم‌چنین بسیار بادوام است. بیشتر این نوع چوب در کف پوش های چوبی، کابینت، نرده و بشکه استفاده می‌شود. یک واقعیت جالب در مورد بلوط این است که توسط بسیاری از بومیان آمریکایی برای معالجه استخوان‌های شکسته، اسهال، بیماری‌های قلبی و به‌عنوان یک قابض برای

خونریزی استفاده شده است.

۷. چوب بلوط انگلیسی یا بلوط اروپایی

به این نوع، بلوط اروپایی نیز گفته می‌شود. این چوب درجه اول در اروپا، شمال آفریقا و آسیا یافت می‌شود. رنگ بلوط انگلیسی قهوه‌ای روشن است. بافت این نوع چوب بلوط مستقیم و با بافت ضعیف ناهموار و درشت دارد. غالباً ممکن است بافت به‌هم‌پیوسته یا نامنظم باشد اما این بستگی به شرایط رشد درخت بلوط دارد.

بلوط انگلیسی معمولاً برای جنگل‌داری‌ها کاشته می‌شود و چوب بسیار بادوام و ماندگار دارد. این نوع از بلوط برای مبلمان و کارهای داخلی فوق‌العاده معروف است. یک ویژگی برجسته این چوب بلوط آن است که حلقه‌های رشد معمولاً گسترده است و رنگ تیره‌ای دارد.

 

۸. چوب شاه بلوط

چوب درخت شاه بلوط، گونه‌ای از گروه بلوط سفید بومی کشورهای شرقی ایالات متحده است. شاه بلوط غالباً به دلیل وجود در زیستگاه‌های صخره‌ای مانند مونتان، به ((بلوط سنگی)) نیز معروف است. یکی از بارزترین خصوصیات چوب شاه بلوط، پوسته‌ی قهوه‌ای تیره آن است که به نظر می‌رسد ضخیم‌تر از هر بلوط موجود در آمریکای شمالی است.

چوب این بلوط بسیار سنگین و سخت است. این چوب در اتصالات ریلی و ساخت نرده از محبوبیت زیادی برخوردار است.

صمیمانه از شما سپاسگذارم که تا آخر مقاله با ما همراه بودید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *