معرفی درخت نارون

معرفی درخت نارون

معرفی درخت نارون

معرفی درخت نارون : معروف ترین درخت در سرده نارونیان همان درخت نارون است. حدود ۲۰ میلیون سال پیش در آسیای مرکزی پدید آمد. این درخت در گروه درختان خزان پذیر قرار می گیرد البته بعضی گونه های آن نیمه برگریز هستند. امروزه این درخت بیشتر در نیمکره شمالی دیده می شود در حالی که مهد اصلی آن کشور خودمان ایران است. نارون گونه های متنوعی دارد که در ادامه برهی از مشخصات این درخت و گونه ها را بررسی خواهیم کرد.

انواع درخت نارون

درخت اوجا

این درخت در زبان مازندرانی اوجادار بوده و در گیلکی به لی نیز مشهور است. این نوع درخت در ابتدای رشد خود پوست صافی داشته که به مرور زمان رگه رگه می شود. برگ های آن بیضی شکل است و در مناطق مرطوب بیشتر پیدا می شود. این درخت تا ارتفاع ۳۰ متر رشد می کند.

ملچ

گونه ای دیگز از نارون است که باز هم در ایران یافت می شود این درخت چوبی قهوه ای رنگ مایل به قرمز دارد که آن را در دست های درشت بافت و نیمه سخت و سنگین قرار می دهد. از ویژگی های این چوب می توان به دوام بالا در برابر ضربه و خمش اشاره کرد. در ضمن از نظر ارتفاع می تواند تا ۴۰ متر رشد کند.

نارون چتری

این گونه نیز در کشور ما یافت می شود. این درخت در ساتان های شمالی کشور، اصفهان غرب کشور و….دیده می شود و نسبت به شرایط اقلیمی مقاوم است. این گونه معمولا ارتفاع  زیادی نمی یابد و درارای شاخ و برگ های فراوانی است که شکل سر آن را به صورت کامل گرد در می آورند و شاخه های بلند تر به سمت زمین خم می شوند که شکلی چتری به آن می دهند.

نارون برگریز

این گونه نیز تنها در کشور ایران در استان های غربی مانند کرمانشاه دیده می شود. میوه های کوچک و برگ های ریزی دارد که به کمک آن ها شناخته می شود.

نارون سفید

این درخت که بشیتر در اروپا و نیمکره شمالی دیده می شود. در کشور هایی مانند روسیه، قرانسه، فنلاند …یافت می شود. این درخت می تواند تا ۳۰ متر رشد کند و قطر ان به دو متر نیز ممکن است برسد.

نارون قرمز

گونه دیگر از این درخت است که در قاره آمریکای شمالی دیده می شود. این درخت در ایالت هایی مانند تگزاس، فلوریدا، میسی سی پی یافت می شود. معمولا ارتفاعی بین ۱۲ تا ۱۹ متر دارد و قطر آن به ندرت بیش از یک متر می شود. برگ های آن بیضی شکل نا متقارن است. رنگ چوب آن مانند نارون ملچ است و در دسته چوب های سخت قرار می گیرد.

مشخصات چوب نارون

از آن جا که کار با این جوب ساده است و ویژگی های نظیر چکش خواری بالا و چسب خوری زیاد دارد از آن در ساخت تقریبا همه لوازم چوبی می توان استفاده کرد. از کاربرد های این چوب می توان استفاده از آن را در کرجی سازی، قایق و بشکه سازی، مبلمان و پارکت و…اشاره کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *