مبل راحتی

ویژگی های صندلی مناسب  :

 پشتی صندلی :

بهترین زاویه  بین پشتی و کفی صندلی بین ۱۰۵-۱۱۵ درجه می باشد . یعنی زمانی که روی صندلی می نشینید با زاویه کمی به طرف عقب متمایل باشید.

کفی صندلی :

قسمت جلوی کفی نیز  کمی باید به طرف بالا متمایل باشد تا در هنگام نشستن شما احساس نکنید که به طرف جلو سُر می خورید. اندازه ای بین ۳۸ تا ۴۳ سانتیمتر را پیشنهاد نموده است

 

  ارتفاع

زاویه تمامی قسمت های صندلی مانند، پشتی، دسته، کفی،ارتفاع از زمین و…  باید برای افراد مختلف، مطابق با فعالیت آنها قابل تنظیم باشد؛ اما از این نوع صندلی ها بیشتر برای انجام کارهای اداری استفاده می شود تا در منازل.

ارتفاع مناسب برای یک صندلی به گونه ای باید باشد کف پاها به طور کامل بر روی زمین قرار بگیرد .

صندلی کودک :

صندلی کودک نباید دارای لبه های تیز و خشن باشد و تا جای ممکن سبک باشد تا در صورت واژگون شدن به کودک آسیبی نرساند و قابل شستشو  باشد.

تشک مبل

برای تشک مبل ها عمدتا از فوم سرد یا اسفنج پلى یورتان استفاده مى شود

چوب

با توجه به مقرون به صرفه نبودن چوب و کاهش منابع آن ( جنگلها ) ، از لمینیت ها  استفاده میشود. لمینیت ها صفحات چوبی چند لایه ایی هستند که از چسپاندن لایه های نازک چوب بر روی هم و فشرده کردن آنها ساخته می شوند. لمینیت ها نسبت به چوب دارای محکم تر، ظاهر بهتر و کیفیت بهتری هستند، چرا که فاقد گره ها و پوسیدگی هایی که در چوب وجود دارند،هستند.

فلز

فلز برای ساختن سازه های اصلی در مبلمان و میزها و در بعضی از موارد در پایه ها و اتصالات نیز به کار می رود. به دلیل مقاومت کمتر، از آلومینیوم برای ساخت قطعات کوچکتر و قالب گیری شده یا نبشی ها استفاده می شود.

پلاستیک:

پلاستیک، لمینت های پلاستیکی که از ترکیب لایه های کاغذ ضخیم با نوعی رزین ملامینه درست می شوند.

آکریلیک ها  (Acrylics)

مانند پلکسی گلاس و لوسیت (Lucite) که مانند شیشه شفاف هستند و قابلیت مات شدن و رنگ پذیری هم دارند. آکریلیک ها قابل خم شدن و قالب گیری شدن، هستند.
پلاستیک های قالب گیری شده

استرین ها (Styrene)

پلی اتیلن ها، نایلون، وینیل که اغلب از آنها به صورت قطعات کوچکی مانند چرخ، قرقره و دست گیره کشو استفاده می شود.

فایبر گلاس

رشته های فایبر گلاس در دستگاهی با استفاده از حرارت و فشار قالب گیری شده و لایه لایه روی هم قرار می گیرند. فایبر گلاس قالب گیری شده با رزینی مخلوط می شود که سظح آن را مانند لباسی می پوشاند و به آن سطحی صاف و درخشنده و رنگ می دهد. سپس در دستگاه پرس قرار گرفته تا به شکل نهایی خود برسد.

صندلی های که با این متریال ساخته می شوند دارای دوام زیاد، ظاهر زیبا و درخشان،  رنگ بندی متنوع،، وزن کم، ضد آب بودن  مقاومت بالا،  شکل پذیری

پارچه

از آنجایی که پارچه های رومبلی در تماس مستقیم با بدن نیستند و الیاف طبیعی در حالت معمول نسبت به الیاف مصنوعی، دوام بسیار کمتر و مقاومتی کم دربرابر چروک و رطوبت دارند، نگهداری و شستشوی آنها تبدیل به کاری سخت و هزینه بر خواهد شد. بنابراین اکثر پارچه های موجود در بازار ترکیباتی از الیاف طبیعی و مصنوعی و یا ترکیب الیاف مصنوعی با یکدیگر هستند.

برای مبلمان سلطنتي بهترين نوع پارچه در ساخت اين نوع مبل، پارچه‌هاي يزد ايران است.

مخمل براق پارچه مناسبي براي مبل‌هاي استيل است و به اين نوع مبل زيبايي خاصي مي‌دهد. معمولا وزن پارچه خوب سنگين‌تر است و هميشه قيمت، ملاك بهتر بودن نيست. كه تراكم پارچه اهميت زيادي دارد و اينكه وقتي دست مي‌كشيد يك تكه است و فشردگي آن را مي‌توانيد با لمس كردن احساس كنيد

نانوسرتکس جنس جدیدی از پارچه‌های روز است که در برابر مواد شیمیایی و هرنوع مایعاتی از خود واکنش نشان نمی‌دهد و می‌توان حتی لکه‌های خون و جوهر روی آن‌ها را هم با یک دستمال خیس از بین برد، بدون آن‌که آثاری از خود به‌جا بگذارد.

راز شست‌وشوی مبل‌ها!

وسیله شستشوی پارچه های کتانی با شامپوهای مبل و مبل‌های چرمی با بخار بدون مواد شوینده می باشد مبل‌های نانوسرتكس در برابر نفوذ مایعات مقاوم‌ است و با كشیدن دستمالی خیس تمیز می‌شود.

پارچه مبل باید کشیده باشد . از خرید مبل هایی با رویه شل خود داری کنید .

دقت به فوم

یكي از نكات مهم در خريد مبلمان فوم و اسفنج مبل است. معمولا تشك‌هاي دبل يكي از مناسب‌ترين نوع تشك است ؛ چراكه به راحتي قابل شست‌و‌شو هستند. نكته ديگري كه در فوم مبل بايد دقت كنيد اين است كه فوم‌ها از نوع سرد باشند. ؟ يكي از راه‌هاي ساده اين است كه بعد از فشار وارد كردن به فوم سرد، فوم خيلي زود به حالت طبيعي خود بازمي‌گردد اما فوم گرم بعد از تحمل فشار با كمي تأخير به حالت طبيعي خود برمي‌گردد كه به ۳ماه نكشيده قابليت خود را از دست داده و در اصطلاح مي‌خوابد.

اگر به جاي فوم در ساخت مبل از اسفنج استفاده شده، اسفنج‌ها ۳۰كيلويي باشند. اين نوع اسفنج‌ها سفت و قابل شست‌و‌شو هستند و با گذشت چند‌ماه از خريد مبل شكل و شمايل خود را از دست نمي‌دهند.

 

هنگام خرید یک مبل حتما آن را امتحان کنید و زمانی حدود ۱۰ دقیقه بر روی مبل بنشینید و پس از بلند شدن ببینید که آیا فرو رفتگی مبل به سرعت ناپدید میشود یا خیر مبل خوب باید بتواند به سرعت به وضعیت قبلی خود برگردد.