ارس سرو کوهی

درخت ارس یا سرو کوهی

ارس سرو کوهی

ارس سرو کوهی (juniper): مردم محلی اکثر نقاط کشور ارس را ، با اسامی متعددی از جمله ارچه و یا آرچا به رابخوبی می شناسند. اُرس درختچه ای است با برگ های سوزنی شکل که این برگ ها در دستجات ۳ یا ۴ تایی قرار گرفته اند. این گیاه دوپا بوده. گل های نر بر روی یک پایه و گل های ماده بر روی پایه دیگر ظاهر می شوند. مخروط ماده آن که می توان آن را میوه تلقی کرد به رنگ آبی متمایل به سیاه می‌باشد.

 

فواید ارس،سرو کوهی

به‌علت استحکام و دوام قابل توجه خود در صنایع مختلفی کاربرد دارد.

اما مهم‌ترین ویژگی این گونه ها به لحاظ مصارف صنعتی و دارویی اسیدهای چرب و امینو اسید های ضروریی است. در اکثر اندام‌های هوایی این گیاهان موجود می باشد.

استفاده روغن چوب ارس

در گونه J.excela دارای روغن effential oill می باشد. که قابل استفاده در صنایع آرایشی مثل عطر و در پزشکی در تولید روغن و پماد کاربرد دارد. میوه این گیاه در تولید انواع خشبو کننده ها و طعم دهنده های غذا و شیرنی استفاده می شود.

روغن سفید چوب ارس

در گونه communis J. ساقه دارای نوعی روغن سفید می باشد که واجد قند است. به همراه روغن‌های ضروری که در صنایع دارو سازی و تولید اقسام نوشابه ها از آن استفاده می گردد. جوشانده میوه این درخت در استفاده موضعی دارویی بسیار مفیداست. از جمله روماتیسم، نقرس، درد کمر و به‌طور کلی برای بیماری‌های دوره نقاهت مفید می باشد.

روغن سابینوز

در گونه J.sabina ساقه های کوچک گیاه دارای ۲ تا۵ وگاهی ۱۷ درصد روغن سابینوز هستند. که برای درمان برخی بیماری‌های زنان با اثرات قوی استفاده می‌شود.

میوه درخت ارس

میوه این گیاه نیز مدر، تحریک کننده و دارای ۵/۱ درصد روغن ضروریست که خاصیت تقویتی دارد.

روغن کاد

در گونه J.oxycadus از چوب درخت نوعی روغن به نام روغن کاد استخراج می شود. روغن کاد نوعی قطران مایع است که کاربرد های متعددی در پزشکی و افزودنی های غذایی دارد.

ماده پودوفیلوتوکسین

در گونه J.virginiana ماده بسیار مهمی به نام پودوفیلوتوکسین (Podophyllotoxine) به فرمول C۲۲H۲۲O۸ وجود دارد. که بصورت بلورهای سوزنی شکل با نقطه ذوب۱۱۴- ۱۱۸ و محلول در حلال های الکلی می باشد. این ماده حیاتی اثر تحریک کننده بر روی پوست داشته میزان مصرف کشنده آن روی موش ۹۰ میلی گرم به ازای هرکیلوگرم وزن حیوان است. که در این شرایط ۵۰ درصد جانوران تحت آزمایش به مرحله مرگ می رسند.

سلول های پایه

اثر القایی سلولهای پایه جنینی و یا به عبارت ساده تر شکل گیری سلول های نوساخته که در درمان تومرها و بافت‌های سرطانی کاربرد غیر قابل انکار دارند شاهکار این ماده حیاتیست که در گونه J.virginiana یافت می شود.

اسید های چرب و مصارف دیگر

در گونه J. polycarpus برگها واجد مواد معطر و اسید های چرب بسیار مهمی می باشند.

که در صورت استخراج از آن می تواند به عنوان ضد حساسیت استفاده شود.

خواص دارویی

مردم محلی از میوه درخت این گیاه برای رفع اختلالات گوارشی، مسمومیت و دل درد در کودکان استفاده می نمایند.

عرق گرفته شده از چوب و یا عصاره میوه این گیاه اثر پیشاب آور داشته از این رو در درمان خیز عمومی بدن و یا ناراحتی های کلیوی تجویز می گردد.

استعمال عصاره چوب یا میوه گیاه به شکل خارجی در موضع باعث التیام زخم های دیر علاج می گردد.

جویدن میوه های گیاه و یا مصرف عرق گرفته شده از چوب آن در درمان رماتیسم مؤثر است.

ترکیبات ارس،سرو کوهی:

درختچه ارس حاوی انواع ترکیبات ترپنوئیدی است که با داشتن وزن مولکول پائین فرار بوده و به عنوان اسانس به حساب می آیند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *