ابعاد مبل راحتی استاندارد

چستر رویال

ابعاد مبل راحتی استاندارد

استاندارد مبل راحتی و ابعاد مناسب تکیه گاه و ارتفاع آن چقدر است؟

ابعاد مبل راحتی استاندارد : خرید مبل راحتی استاندارد یکی از مهم‌ترین مسائل در ایجاد یک فضای راحت در منزل است. از این رو بسیاری برای خرید آن با چالش‌هایی رو به رو هستند. در زمان خرید مبل راحتی مردم بیشتر به طرح آن پرداخته و به فاکتورهای مهم‌تری مانند ابعاد مبل راحتی توجه کافی نمی‌کنند.

مهمترین چالش‌ های خرید مبل راحتی استاندارد اینها هستند:

  • ارتفاع نشیمن مبل راحتی استاندارد چقدر است؟

  • تکیه گاه مبل راحتی استاندارد میبایست چه زاویه ای داشته باشد؟

  • عمق استاندارد مبل راحتی چقدر است؟

  • یک مبل ال استاندارد میبایست چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

حال تصور کنید مبلغ زیادی برای خرید مبل داده‌اید ولی به لحاظ ابعادی برای خانه شما مناسب نیست. این مورد می‌تواند خستگی ناشی از خرید را در تن شما به جای بگذارد.

بیشتر سازندگان مبل به ابعاد استاندارد مبل در طراحی دکوراسیون داخلی توجه بسیار دارند. اما باز هم چک کردن این ابعاد قبل از خرید و بررسی تناسب آن با فضای خانه ضروری خواهد بود. چرا که ممکن است اشتباهاتی در این زمینه رخ داده باشد.

در این مطلب به بررسی ابعاد استاندارد مبل راحتی در طراحی دکوراسیون داخلی پرداخته‌ایم.

ابعاد مبل راحتی استاندارد در طراحی دکوراسیون داخلی

به طور کلی در رابطه با ابعاد استاندارد مبل راحتی برای اتاق‌های بزرگ مبل بزرگ و برای اتاق‌های کوچک از مبل‌هایی با ابعاد کوچک استفاده می‌کنیم. ولی نمی‌توان این اندازه گیری را دقیق شمرد. زیرا ممکن است ابعاد مد نظر ما با چیزی که در نگاه بقیه کوچک و یا بزرگ تلقی می‌شود تفاوت‌هایی داشته باشد.

برای داشتن ابعاد دقیق از مبل راحتی نیاز است طول و عرض اصولی مبل و همچنین عمق استاندارد مبل را بدانیم.

در ادامه این دو مقدار برای انواع مختلف مبل‌های راحتی بیان می‌شود. البته این مورد نیز حائز اهمیت است که در زمان خرید تنها به دانستن ابعاد گفته شده اکتفا نکرده و از فروشنده نیز مشورت بگیرید.

استاندارد مبل راحتی سه نفره

مبل‌های راحتی سه نفره بیشترین استفاده را در دکوراسیون خانه‌های ایرانی دارد.

اندازه مبل راحتی سه نفره استاندارد دارای عرض ۲۱۴ سانتی متر و عمق ۸۹ سانتی‌متر هستند. البته این مقادیر تا ۱۵ سانتی‌متر در کاناپه سه نفره قابل جا به جایی است.

مبل ال سه نفره استاندارد

به سبب مدل خاصی که مبل‌های ال دارند برای هر نوع خانه ای قابل استفاده خواهند بود.

دکوراسیون داخلی منزل کوچک

برای دکوراسیون داخلی منزل کوچک از مبل‌های کوچکتر مانند همین مبل ال سه نفره که در بالا می بینید، تا مبل‌ ال بزرگتر که برای استفاده در فضاهای بزرگ می‌توان استفاده کرد. به راحتی می‌توانید این مبل را در گوشه اتاق نشیمن گذاشته و با خالی نگه داشتن مرکز اتاق، فضای خالی بیشتری را در خانه داشته باشید.

تقسیم فضای نشیمن بوسیله مبل ال

البته این مبل های ال سه نفره برای محیط های بزرگ هم قابل استفاده هستند. در واقع می‌توانید از نوع سه نفره این مبل برای تقسیم فضاهای بزرگ استفاده کنید.

در رابطه با ابعاد این نوع از مبل های راحتی، طول آن باید ۱۹۸ سانتی متر و عمق آن ۹۰ سانتی‌متر باشد. این ابعاد نیز مانند ابعاد مبل راحتی سه نفره تا ۱۰ سانتی‌متر قابل تغییر خواهد بود.

توجه کنید که این ابعاد، مربوط به فضای داخلی مبل است. 

اندازه مبل ال پنج نفره استاندارد

از این نوع مبل می‌توان برای افزایش صندلی در خانه بدون اشغال کردن فضا استفاده کرد. اگر سالن بزرگی نداشته باشید، ولی نیاز به صندلی‌های بیشتر در خانه خود دارید، این نوع از مبل‌های راحتی می‌تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد.

ابعاد مبل ال پنج نفره در چند مدل خاص متغیر است. مبل‌های ال پنج نفره می‌توانند طول‌های ۲۱۰، ۲۴۱ و یا ۲۴۸ سانتی‌متر را داشته باشند. برای هر سه این طول‌ها می‌توان عمق ۹۰ تا ۱۰۰ سانتی‌متر را در نظر گرفت.

مبل ال هفت نفره و استاندارد های آن

انواع مبل ال

از این نوع مبل بیشتر برای فضاهای بزرگ استفاده می‌شود که البته عمده استفاده آن برای تقسیم و پر کردن فضا است.

به این ترتیب دیگر مبل‌ها در قسمت‌های مختلف خانه به زیبایی جای می‌گیرند و فضای شلوغی در سالن خانه به وجود نمی‌آورند.

مبل‌های ال ۷ نفره دارای ۷ صندلی با یک صندلی شزلون هستند و ابعاد آن طول ۲۴۰ سانتی‌متر و عمق ۱۵۰ سانتی‌متر خواهد داشت.

ارتفاع استاندارد مبل راحتی

مانند طول، عرض و عمق، ارتفاع نیز در رابطه با ابعاد استاندارد مبل راحتی در طراحی دکوراسیون داخلی اهمیت دارد.

در رابطه با ارتفاع کلی مبل باید بر روی خانه خود متمرکز شوید. اگر قرار است مبل را در جلوی پنجره‌های بزرگ خانه قرار دهید ارتفاع‌های زیاد می‌تواند جلوی منظره پنجره را گرفته و در دیزاین خانه تاثیر منفی بگذارد. از این رو ارتفاع کمتر در این موارد اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

ارتفاع تکیه گاه مبل

در رابطه با ارتفاع تکیه گاه مبلمان که فاصله نشیمن گاه تا بالای تکیه گاه است نیز توجه به ابعاد آن مهم است.

ابعاد ۴۵ سانتی‌متر برای یک مبل استاندارد و بیشتر برای استراحت کردن و قرار دادن سر بر روی مبل مناسب است.

البته اگر فرد به دنبال راحتی بیشتری است و به طور مثال می‌خواهد از مبل راحتی برای تماشای تلویزیون استفاده کند، می‌تواند از ارتفاع‌های بیشتری نیز استفاده کند. این مورد به طور کلی به کاربردی مبل و همچنین سلیقه خودتان در انتخاب مبل راحتی برمی‌گردد.

زاویه تکیه گاه مبل راحتی استاندارد

تکیه گاه مبل از مهم‌ترین مسائل مربوط به استاندارد ابعاد مبل در طراحی دکوراسیون داخلی است. که در هنگام خرید باید به آن توجه کافی شود.

به طور معمول زاویه استاندارد تکیه گاه مبل راحتی باید چیزی حدود ۱۰۰ تا ۱۱۰ درجه باشد.

تکیه گاه مبل به هیچ وجه نباید ۹۰ درجه باشد زیرا نشستن را برای فرد سخت‌تر می‌کند. این مبل ها باید به گونه‌ای طراحی شود که فرد به راحتی به آن تکیه داده و دردی در کمر خویش احساس نکند. همینطور باید توجه کنید که این زاویه نباید از ۱۱۰ درجه بیشتر باشد، چون منجر به کمر درد می شود.

جمع بندی

توجه به این نکته به سبب استفاده هر روزه از مبلمان اهمیت بسیاری پیدا می‌کند. همچنین طراحی تکیه گاه باید به صورتی باشد. که در ناحیه کمر برجستگی داشته و به صورتی باشد. که هر چه مبل به سمت بالا می‌رود، برجستگی گفته شده کاهش پیدا کند.

همچنین مبل راحتی باید به گونه‌ای باشد که وقتی فرد به آن تکیه می‌زند تا چندین درجه فرو رود و حس خشکی را به فرد نشسته منتقل نکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *